T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Fatih Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Fatih Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Manevi Destek Hizmetleri

Güncelleme Tarihi: 13/02/2019

HASTANEMİZDE MANEVİ DESTEK GÖREVLİSİ

Hastanemizde, Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi olarak Mustafa MALKOÇOĞLU görev yapmaktadırlar. İlahiyat Fakültesi mezunu olan Manevi Destek Görevlilerimiz; Din Psikolojisi, Dini Danışmanlık ve Rehberlik alanlarında akademik çalışmalar yapmaktadır.

Manevi Destek ve Rehberlik Nedir?

Manevi Destek ve Rehberlik: Bir Din ve İnanç Desteğidir.

İnsanlara acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, ani değişmelerle gelen (hastalık, ameliyat, mahkûmluk, askerlik, sakatlık, afet vb…) kriz durumlarında, onların yanında olmak; onlara din ve inanç açısından destek olabilmek, varsa soru ve sorunlarına danışmanlık etmek; adet ve ibadetlerini yerine getirebilmelerinde rehberlik, varlıklarına bir mana, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik edebilmektir.

Hastane, askeriye, cezaevi gibi kurumlarda, bu işi uzman bir şekilde yapan kişiye Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi  denir.

Ne Değildir?

Manevi destek ve Rehberlik; Psiko-terapi, sosyal bakım ya da tıbbi bir tedavi değildir.

Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi; Psikolog, Psikiyatrist, Sosyal Hizmet Uzmanı, Tıbbi bir tedavici (Doktor) değildir.

Manevi Destek ve Rehberlik Görevlisi; Sağlık Personeli ile multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir. Manevi Değerler ışığında Danışmanlık ve Rehberlik yaparak, Moral-Motivasyon desteği sunar.